AKADEMIJA ARHITEKTONSKE UMJETNOSTI I ZNANOSTI HRVATSKE

AKADEMIJA ARHITEKTONSKE UMJETNOSTI I ZNANOSTI HRVATSKE

BUTIJER STIJEPO

Zainteresiranost arhitekta Butijera za arhitektonsku znanost i umjetnost seže još u vrijeme njegova djetinjstva, provedenog u živopisnim Konavlima i urbanim strukturama Dubrovnika. Rođen je u Dubrovniku 1940., gdje je završio gimnaziju, a u Ljubljani Arhitektonski fakultet, gdje je dobio početni kreativni poticaj. Nakon završetka studija vraća se u Dubrovnik, gdje živi i radi sve do danas. Kao arhitekt, prostorni planer i znanstvenik djeluje na čitavom području Hrvatske. U svom dugogodišnjem radu prošao je sve faze prakse i teorije u arhitekturi, od rada u građevinarstvu preko izrade prostorno-urbanističkih planova, arhitektonskih projekata, predavača na Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu na predmetu „Prostorno planiranje” do samostalnog umjetnika/arhitekta pri ULUH-u. Sada djeluje i radi u vlastitom birou Alfaplan d.o.o. za prostorno planiranje, urbanizam, arhitekturu, inženjering i consulting u Dubrovniku. Također, sudjeluje u mnogim društvenim zbivanjima kao član Akademije arhitektonskih umjetnosti i znanosti RH, Znanstvenom vijeću za turizam i prostor HAZU-a, Udruženju likovnih umjetnika primijenjene umjetnosti Republike Hrvatske, zatim stručnim društvima UHA, HKA, DAD. Autor je i koautor mnogih razvojnih prostornih planova, arhitektonskih projekata, znanstvenih studija kao i umjetničkih ostvarenja u cilju poticanja stvaralaštva vizualnih umjetnika/arhitekata.

Od značajnijih radova spomenut ćemo samo nekoliko, iz više područja njegova djelovanja: izrada prostorno-urbanističkih planova, posebno južne Hrvatske, arhitektonskih projekata (poslovni centar „Atlant” u Dubrovniku, zgrada Općine Konavle u Cavtatu, hotel Hilton Imperial u Dubrovniku, rekonstrukcija hotela Lafodia i Grand na Lopudu, rekonstrukcije dvoraca Natali, Pucić, Getaldić, Ohmučević, teniski centar Lapad u Dubrovniku, pastoralni centar s crkvom sv. Antuna na Korčuli, muzejski prostor u podzemlju Katedrale Gospe Velike u Dubrovniku i dr.). Zatim studija „100 lučica na Jadranskim otocima”, Studija procesa urbane transformacije na području Jadrana i dr. te sudjelovanje na 9. susretu mediteranskih zemalja u Varni, Bugarska, Utjecaj razvoja turizma na procese urbane transformacije u povijesnim lučkim gradovima – primjer Dubrovnika, Perspektive prostornog razvoja Republike Hrvatske i dr.

U svom dugogodišnjem radu sudjeluje na mnogim arhitektonskim i urbanističkim natječajima, pri čemu su se pojedini natječajni projekti već realizirali, zatim stručnim predavanjima u zemlji i inozemstvu, javnim tribinama i dr. Za svoj dugogodišnji rad dobio je niz pohvala, zahvala i nagrada. Spomenut ćemo samo nagradu za životno djelo Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića i nagradu Općine Konavle za životno djelo.

Posebno treba naglasiti knjigu, koja je nedavno izašla, Arhitektura kao obazriva igra različitih napetosti, ili kako u knjizi kaže uvaženi akademik Andrija Mutnjaković: Butijerov arhitektonski opus zasnovan je na sedam vještina (identitet, krajolik, kompozicija, prostor, baština, kreacija, znanje) urešenih zdravim razborom i osuvremenjenim vrlinama.