AKADEMIJA ARHITEKTONSKE UMJETNOSTI I ZNANOSTI HRVATSKE

AKADEMIJA ARHITEKTONSKE UMJETNOSTI I ZNANOSTI HRVATSKE

MILJENKO DOMIJAN (24.03.1946. – 15.03.2025.)

U Zadru je 15. ožujka preminuo Miljenko Domijan, povjesničar umjetnosti, glavni konzervator u Ministarstvu kulture i medija RH, vrsni crtač, fotograf, autor brojnih knjiga te nadasve velik zaštitnik hrvatske kulturne baštine, posebno one graditeljske. Dobitnik je najvećih hrvatskih i međunarodnih nagrada i priznanja.

Kao jedan od osnivača Akademija arhitektonske umjetnosti i znanosti AAUZ, u njezinom je radu ostavio neizbrisiv trag. Na posljednje počivalište u rodni Rab u Zadru su ga u ime AAUZ ispratili Nikola Bašić i Stjepo Butijer.

Komemoracija za Miljenka Domijana održana je u Šibeniku 24. travnja 2025., u okviru Godišnje i izborne skupštine AAUZ.

GOVOR ZA MILJENKA

Poštovana obitelji, prijatelji i poštovatelji, govorim ispred Akademijearhitektonske umjetnosti i znanosti, čiji je član Miljenko bio od osnivačke skupštine.

Glavna briga našeg društva bila je, a nažalost i dalje će biti, ukazivanje na ugroženost prostora u kojem živimo, kojeg se nerazumno okupira i s kojim se često postupa kao da nam je neprijateljski

Među nama, Miljenko je bio od onih koji je tu neizbježnu buduću bitku vidiogotovo kao borbu za opstanak struke kojoj je posvetio život.

On nas, djelujući kroz struku (ali i znatno šire) na svoj osebujni način zadužio ugrađujući u našu okolinu ono što nam je najpotrebnije – elemente civilizacije

Gradeći koliko je god znao i koliko je god mogao, a mogao je dovoljno da kaže „kako može biti mirne savjesti.“

Znao je i našu malu zemlju i njenu graditeljsku kulturu, bez ustručavanja uspoređivati s vrhovima evropskog graditeljstva, svjestan svih naših posebnosti, i kroz slabosti i kroz prednosti.

Rodivši se i rastući upravo u jednoj takvoj posebnoj sredini, koju on intimistički naziva „tinelom, bio je više nego osjetljiv, kako kaže na crkve i bedeme koji su mi se rušili pred očima.

Poznavajući Miljenkovu ljudskost čudili bi se da je rekao nešto drugo.

Nemoguće je ne prisjećati se njegove strastvenosti, ali vidjeli smo i kakoemocije podvrgava analizi te kako slijedi djelotvorno rješenje.

Nedostajat će nam njegova težnja jednoznačnostinjegovo svođenje problema ponekad na nivo banalnosti, kako bi problem, kako je on govoriomogla razumjeti svaka šuša.“

Nedostajat će nam njegovi obračuni s nemarom i neznanjem, što je biti njegov obračun s našim mentalitetom, iako je bio dio tog mentaliteta.

Zato nas je tako dobro znao „pročitati“.

I njegove fotografije i crteži dobro svjedoče kakav je bio čitać svijeta i vremena u kojem je živio, u kojem smo živjeli.

U nekim momentima ako bih za Miljenka pomislio da je kao vulkan, sjetio bih se i da je upravo oko vulkana najplodnije tlo za novi život.

Zato dragi Miljenko neka ti je laka zemlja.

Facebook
Twitter
LinkedIn